Perustiedot
Kappaleet
| 1 |
En mielestäin sua saa |
|
| 2 |
Tee niin |
|
| 3 |
Neonvalot |
|
| 4 |
Pyrstötähti |
|
| 5 |
O-o-ou |
|
| 6 |
Puolet sun auringosta |
|
| 7 |
Punainen vespa |
|
| 8 |
Sano että tunnet kuumeen |
|
| 9 |
Ei edes kuolema (duetto Veeti Kallion kanssa) |
|
| 10 |
Kuutamon |
|
| 11 |
Katala kaipuu |
|
Vaikuttanut levyllä
Julkaisut
| Warner Music |
|
CD lokakuu 2001 |
 |
Puolet sun auringosta on irtiotto iskelmästä kohti popmusiikkia. Levyn hitit ovat kovassa radiosoitossa olleet biisit En mielestäin sua saa ja Ei edes kuolema (feat. Veeti Kallio). Levyn nopeista biiseistä eniten pidän Tee niin kappaleesta. Siinä Laura on puhtaasti pop ja kuulostaa todella hyvältä. Levyllä kuullaan Lauran kaksi puolta: Rohkea ja voimakasääninen irroittelija sekä herkkä ja kaunis balladintulkitsija. Puolet sun auringosta vs. Katala kaipuu.
Levystä tehtiin uusintapainos, johon liitettiin mukaan Lauran euroviisubiisi Addicted to you ja remix kauniista katala Kaipuu -balladista.
Levyn musiikkia on vaikea ainakin joidenkin kappaleiden osalta laittaa mihinkään genreen. Levyllä soi nuorekas poprockiskelmä. Laura artistina sopii juuri tällaisen musiikin esittäjäksi hienosti. Hänen jälkeensä useampikin iskelmämusiikin puolella tunnetuksi tullut artisti on esittänyt ja levyttänyt popimpaa tuotantoa. Lauran laulussa ei ole ristiriitaa, joka kuuluu esimerkiksi Kirsi Rannon nykyisessä musiikissa. Kuin tangolaulaja esittäisi poppia tangolaululle tyypillisillä maneereilla. Laura on pop.
Jean 18.7.2005
|
|
|
|
Meteli.net ei takaa tiedon oikeellisuutta.
|
|
 |