Pori Jazzin Vuoden taiteilijaksi on valittu helsinkiläinen trumpetisti Jukka Eskola. Omaa nimeä kantavan kvintetin lisäksi hän on tullut tutuksi muun muassa The Five Corners Quintetin ja Jimi Tenor Groupin riveistä. Valintaperusteissaan Pori Jazz luettelee Eskolan olevan uuden polven ennakkoluuloton muusikko, joka tuntee musiikin ja etenkin jazzin perinteet, yhdistellen siihen myös mielenkiintoisesti uutta. Eskola saa myös kiitosta kuulasta ja pehmeästä trumpettisoundistaan.
Pori Jazzissa Jukka Eskolan soittoa kuullaan Kirjurinluodossa lauantaina 21. heinäkuuta, jolloin konserttikokonaisuuden aloittaa Kurt Rosenwinkel & Jukka Eskola All Stars.
Jukka Eskolan oma kvintetti esiintyy Cafe Jazzissa torstaina 19. heinäkuuta. Hän kuuluu myös Pori Jazzissa esiintyvään Stig Galdebornin All Stars -yhtyeeseen.