Meteli.net
Kirjoita 4-5 kirjainta etsimäsi kohteen nimestä ja paina hae-näppäintä!
Uutiset
Uutisten tekstihaku
Hae uutisarkistosta
Meteli.net uutiset - RSS syöte

Karaoken MM-kisat lokakuussa Lahdessa

Teksti Ilmari Ivaska
Ke 24.9.2008 12:04

Teräsbetoni, 2005 Karaoken maailmanmestaruuskilpailut järjestetään Lahdessa 23.-25. lokakuuta. Kisojen näyttämönä toimii Lahti Halli. Tämänvuotiset kisat ovat kaikkien aikojen suurimmat, sillä maailmanmestaruudesta kilpailee osallistujia lähes kolmestakymmenestä maasta. Tarkka osallistujamäärä selviää syys-lokakuun aikana eri puolilla maailmaa pidettävien karsintakilpailujen perusteella.

Suomen viisihenkinen MM-joukkue valitaan 4. lokakuuta järjestettävässä karsintafinaalissa, vaikkakin viime vuoden mm-kisoissa neljännelle sijalle yltänyt Juha Karvonen on jo varmistanut paikkansa joukkueessa.

Kisat alkavat torstaina 23. lokakuuta ja ne avaa Japanin Suomen-suurlähettiläs Shigeo Honda. Perjantaina vuorossa ovat semifinaalit, joista parhaat etenevät edelleen lauantain finaalikoitokseen. Avajaisia ryydittävät Arja Koriseva ja Tomi Markkola, perjantaina vuorossa ovat Scandinavian Hunks ja Frederik, kun taas finaalia juhlistamassa on Teräsbetoni.

Katso myös
PaikkaMessukeskus
 

Avaa uutiselle oma keskustelu

Aihe
Viesti
1
1